Kaip per dieną nuveikti daugiau?

Kartais atsitinka taip, kad turime daug darbo ir mažai laiko jam atlikti. Kartais tiesiog šiaip norime pakeisti, patobulinti kasdienius darbo įpročius. Vienu ar kitu atveju siekiame per dieną nuveikti daugiau. Tai ypatingai svarbu sesijos metu ar rašant referatus, kursinius arba baigiamuosius rašto darbus. Jei turite labai ribotą kiekį laiko, nepamirškite, kad jūsų laiką taupo „Rašau.lt“ konsultantai, pasirengę patarti nuo ko pradėti rašyti rašto darbą, pagelbėti literatūros sąrašo klausimais, padėti paruošti kokybišką baigiamojo rašto darbo prezentaciją. Tačiau laiko taupymo įgūdžiai pravers ne tik rašant baigiamuosius darbus, tačiau ir vėliau, siekiant karjeros. Taigi, juos galima pradėti ugdyti dar studijų metais.

Išsimiegokite. Kad žmogaus smegenys normaliai funkcionuotų, reikia pamiegoti 7-8 valandas per parą. Miego deficitas kaupiasi, netenkama protinių ir fizinių jėgų. Tad jei norite per dieną nuveikti daugiau, nevertėtų prie baigiamojo bakalauro ar magistro darbo sėdėti per naktį. Neišsimiegoję kitą dieną tikrai nepasieksite gerų rezultatų, o ir naktinio darbo vaisiai greičiausiai bus abejotinos kokybės. Taigi, pirmas dalykas, kurį turite padaryti, norėdami per dieną nuveikti daugiau – tai gerai pailsėti.

Kelkitės anksti. Niekada „neprašausite“ atsikėlę anksti. Įrodyta, kad tie, kurie laiko save „vyturiais“, mokykloje gauna geresnius pažymius, užsiima aktyvesne veikla. Žmogus dažniausiai savo produktyvumo piką pasiekia pirmoje dienos pusėje, tad siekiant per dieną atlikti daugiau nereikėtų viso produktyviausio paros meto pramiegoti. Be to, anksčiau atsikėlus diena bus ilgesnė ir tikrai galėsite nuveikti daugiau.

Kurkite įpročius. Įpraskite būtinai atlikti tam tikrus darbus per dieną. Pavyzdžiui, įpraskite keltis visada tuo pačiu laiku, kiekvieną rytą pavalgyti pusryčius. Po paskaitų kasdien užsukite į sporto salę. Grįžę namo susiruoškite drabužius kitai dienai. Taip kai kurias užduotis ilgainiui imsite atlikti automatiškai, kasdieniai buities darbai užims mažiau laiko.

Atlikite užduočių blokus iškart. Įsijungę elektroninį paštą iškart perskaitykite ir atsakykite į visus elektroninius laiškus. Nereikėtų tokių grupinių darbų daryti palaipsniui,  nes tam paskirsite tik daugiau laiko.

Planuokite darbus. Kas rytą pirmiausiai susiplanuoti dienos darbus taip pat turėtų tapti vienu iš jūsų įpročių. Iš anksto numatykite, kiek literatūros baigiamajam rašto darbui reikia perskaityti, kiek poskyrių teksto parašyti per dieną. Gerai organizuotas tvarkaraštis – pagrindinis produktyvios dienos ramstis. Jei norite „išspausti“ iš savęs kiek įmanoma daugiau, reguliariai įtraukite į savo darbų sąrašą viena užduotimi daugiau negu įtraukėte prieš tai. Iš pradžių tai gali būti 15-20 min. laiko reikalaujantis darbelis, vėliau papildomos užduotys gali sunkėti. Taip įparsite prie vis greitesnio tempo ir jums pavyks per dieną nuveikti vis daugiau. Į savo tvarkaraštį įtraukite ir pertraukas; darykite jas tokiu laiku, kuriuo ir numatėte. Tarp pertraukų suplanuotas užduotis atlikite nesiblaškydami, prioritetine tvarka.

Pradėkite nuo didžiausio darbo. Kai tik pradedate vykdyti naujos dienos tvarkaraštį, pradėkite nuo sudėtingiausios numatytos užduoties. Jei pasiliksite ją pabaigai, kai jau būsite atlikę visas smulkesnes užduotis, ji pareikalaus žymiai daugiau laiko ir jėgų. Taigi, jei tą dieną numatėte parašyti vieną baigiamojo rašto darbo skyrių ar poskyrį, nuo to ir pradėkite. Juk bakalaurinio darbo rašymo metu ir yra svarbiausia tai, kad jam skirtumėte visą savo dėmesį.

Atsisakykite laiką ryjančių įpročių. Jei norite per dieną nuveikti daugiau, venkite jungti televizorių, po keletą kartų per dieną tikrinti elektroninį paštą, lankytis pramoginėse interneto svetainėse ar socialiniuose tinkluose. Tokie dalykai jau yra tapę dažno žmogaus kasdieniais ritualais, tačiau jei tikrai norite pasiekti savo produktyvumo viršūnę, tai yra pirmieji dalykai, kuriuos iš savo darbotvarkės turėtumėte išmesti. Ypač, jei artėja baigiamojo rašto darbo atidavimo terminas, o jūs dar tikrai turite ką nuveikti.

Fiksuokite laiką. Jei turite nedaug laiko iki galutinio rašto darbo atidavimo termino ir norite jį išnaudoti kiek įmanoma produktyviau, reikėtų skirti fiksuotą kiekį laiko kiekvienai užduočiai atlikti. Jei numatėte, kad bakalaurinio darbo poskyrį reikia parašyti per pusdienį, tiek laiko tam ir skirkite. Žinoma, iš pradžių suspėti viską atlikti laiku gali būti sunku. Ilgainiui išmoksite save disciplinuoti ir sutilpti į numatytą laiką.

Neapsikraukite darbais. Jei jūsų dienos darbų sąraše yra kažkokia užduotis, kurios atlikti nebūtina, tai jos ir nedarykite. Jei paskutinę minutę baigiamojo darbo vadovas pasiūlo pridėti papildomą rašto darbo skyrių, bet jis nekeičia paties rašto darbo esmės, vadinasi, tai yra nereikalingas darbas. Taigi, per dieną nuveiksite daugiau, jei net nesuksite galvos dėl beprasmiškų užduočių.

Venkite chaoso savo aplinkoje. Jei atėję į biblioteką rašyti referato, bakalaurinio ar magistrinio darbo vis sutinkate plepų grupioką, sėskitės kuo toliau nuo jo. Žinoma, svarbu palaikyti gerus santykius su kolegomis, tačiau jei tikrai norite per dieną padaryti daugiau darbų, ypatingai baigiamojo darbo rašymo metu, geriausia būtų darbo aplinkoje… tiesiog dirbti. Juk neinate į biblioteką turėdami tikslą paplepėti. Venkite ir kitų chaoso jūsų aplinkoje šaltinių: rašto darbą rašykite tada, kai nieko nėra namuose, izoliuokite save nuo bet kokio triukšmo.

Išnaudokite laisvą laiką. Laukdami autobuso ar važiuodami į universitetą galite akimis permesti jūsų baigiamajam rašto darbui reikalingą straipsnį, perskaityti paskaitos užrašus. Kelionės viešuoju transportu paprastai užtrunka pakankamai ilgai, kad bent jau kažkiek galėtumėte nuveikti.

Grįžti